fbpx

144 przykładowe wpisy do dziennika nauczyciela wspomagającego

17,00 

Nauczyciel wspomagający pracuje z uczniami, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jego działania powinny być dokumentowane między innymi po to, aby usprawnić przepływ informacji na linii nauczyciel-rodzic. Osoba na stanowisku nauczyciela współorganizującego kształcenie musi prowadzić zatem odpowiedni dziennik. Jak mogą wyglądać wpisy w takim dokumencie?

Chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy aż 144 przykładowe wpisy do dziennika nauczyciela wspomagającego. Przykłady pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Opis

Jakie informacje powinien zawierać dziennik nauczyciela wspomagającego?

Dziennik nauczyciela wspomagającego powinien być prowadzony na bieżąco. Jego rolą jest bowiem między innymi:

  • monitorowanie postępów uczniów,
  • ułatwienie współpracy z rodzicami i specjalistami.

Przykładowe wpisy do dziennika nauczyciela wspomagającego powinny obejmować informacje dotyczące między innymi stosowanych metod, narzędzi i form pomocy, a także:

  • zachowania ucznia na zajęciach,
  • aktywności ucznia na zajęciach,
  • zaangażowania ucznia,
  • relacji ucznia z rówieśnikami.

Systematyczne prowadzenie dziennika nauczyciela wspomagającego jest bardzo korzystne. Pozwala uporządkować realizowane działania, a także ustalić cele pracy i priorytety w zakresie podejmowanych działań. Dokumentacja pomaga też monitorować postępy i w razie potrzeby modyfikować stosowane sposoby, narzędzia i formy pracy z dzieckiem. Wypełniony dziennik jest również cennym źródłem informacji dla rodziców. Usprawnia więc komunikację między wszystkimi osobami pracującymi z danym uczniem.

Jak mogą wyglądać przykładowe wpisy do dziennika nauczyciela wspomagającego?

Przykładowe wpisy do dziennika nauczyciela wspomagającego w szkole czy przedszkolu powinny zawierać informacje o rodzaju i zakresie udzielanej dziecku pomocy. Należy wiedzieć przy tym, że nauczyciel współorganizujący, opisując swój zakres oddziaływań wobec ucznia, powinien zwrócić uwagę na:

  • potrzeby dziecka,
  • mocne strony dziecka,
  • główne cele pracy,
  • stosowane metody i techniki pracy, a także wykorzystywane środki dydaktyczne,
  • formy udzielanego wsparcia – zajęcia grupowe, indywidualne,
  • efekty podejmowanych działań,
  • wnioski na dalszy etap pracy.  

Ponieważ skuteczność działań nauczyciela zależna jest w głównej mierze od odpowiedniego doboru technik, metod i narzędzi pracy, przykładowe wpisy do dziennika nauczyciela wspomagającego w przedszkolu lub w szkole powinny precyzyjnie określać, jak pedagog organizował pomoc uczniowi. 

W swojej pracy nauczyciel wspomagający:

  • aktywizuje dziecko,
  • pomaga dziecku wyciszyć negatywne emocje,
  • pomaga dziecku w skupianiu uwagi,
  • angażuje dziecko podczas ważnych treści,
  • pomaga sporządzać notatki z zajęć,
  • udziela dodatkowych wskazówek do rozwiązania zadania,
  • chwali dziecko za wysiłek i tak dalej. 

Może więc stosować przy tym różne metody pracy, na przykład materiały interaktywne, które skupiają uwagę dziecka czy ćwiczenia oddechowe, które pomagają wygaszać negatywne emocje. Dziennik powinien zawierać nie tylko tematy zajęć, ale i ocenę przydatności zastosowanych rozwiązań, ustaloną na podstawie obserwowanych zachowań i postępów. Dzięki temu pedagog będzie w stanie wprowadzać w swojej pracy niezbędne modyfikacje i dostosowywać metody pracy do zmieniających się potrzeb ucznia. 

Marta Howaniec

SkutecznyNauczyciel.pl powstał w 2018 roku i był to na początku jedynie blog edukacyjny i fanpage na Facebooku, jednak z czasem zaczęły do nas trafiać zapytania i prośby dotyczące sporządzania gotowych pism, wniosków, opinii i innych przeróżnych dokumentów edukacyjnych.

Stąd w 2020 roku postanowiliśmy uruchomić sklep internetowy, w którym znajdziesz gotowe produkty cyfrowe w postaci wzorów pism, z których codziennie korzystają Dyrektorzy szkół i przedszkoli, pedagodzy, rodzice, a nawet uczniowie i studenci.

Oto największe wydarzenia w naszej firmie:

historia-firmy-skuteczny-nauczyciel

2018 – powstanie bloga SkutecznyNauczyciel.pl

strzałka

2020 – rozbudowa portalu o sklep internetowy.

strzałka

2024 (styczeń) – do twórców strony dołączają:

Katarzyna Szafraniec

Asia Duplaga

i Angelika Romanowska

strzałka

2024 (maj) – rozbudowaliśmy nasz sklep internetowy o dział Gazetki szkolne, materiały do tego działu tworzy z ogromnym zaangażowaniem Marta Howaniec, która właśnie dołączyła do naszej ekipy!

2024 (wrzesień) - postanowiliśmy uruchomić kolejny dział Dekoracje szkolne do druku, do którego grafiki tworzyć będzie Emilia Błasiak, która jest nowym członkiem naszej ekipy!

Jeśli chcesz otrzymać FV za zakup, po zakupie produktu poinformuj nas o tym mailowo.

Po zapłacie otrzymasz e-mail z linkiem do pobrania zamówionego pliku.

Sprawdź folder SPAM i/lub odczekaj co najmniej 10 minut po dokonaniu zakupu, link do pobrania dokumentu przyjdzie w osobnym e-mailu. Link do pobrania dostępny będzie także zaraz po dokonaniu płatności BLIKIEM.

Dołącz do nas i obserwuj na:


...gdzie publikujemy najnowsze nasze materiały!