Oddelegowanie nauczyciela do innego przedszkola zazwyczaj wymaga zgodności zarządu obu placówek oraz przestrzegania obowiązujących przepisów i procedur.
Proces oddelegowania nauczycieli powinien być przeprowadzony z poszanowaniem praw pracowniczych. Natomiast decyzje powinny być komunikowane transparentnie, zarówno nauczycielom, jak i rodzicom dzieci, które uczęszczają do przedszkola. Warto pamiętać o tym, że wspomniana transparentność i otwarta komunikacja są kluczowe dla utrzymania dobrych relacji zarówno z personelem oraz rodzicami.
Przyczyny oddelegowania nauczyciela do innego przedszkola
Oddelegowanie nauczyciela do pracy do innego przedszkola czasami jest jedynym rozwiązaniem. Niekiedy jedno przedszkole ma nadmiar nauczycieli w danym okresie, podczas gdy inne przedszkole potrzebuje dodatkowych pracowników. Oddelegowanie nauczycieli może zwyczajnie pomóc w zrównoważeniu zasobów ludzkich między placówkami.
Czasami konieczne jest wsparcie przy nagłych sytuacjach, takich jak choroby, urlopy macierzyńskie czy inne nieprzewidziane okoliczności. Wówczas oddelegowanie nauczyciela z jednego przedszkola do drugiego może pomóc w utrzymaniu ciągłości pracy edukacyjnej.
Z innej jednak strony, przemieszczenie nauczycieli między przedszkolami może służyć podniesieniu jakości edukacji, zwłaszcza jeśli nauczyciel posiada specjalistyczna wiedzę lub umiejętności, które mogą być bardziej potrzebne w jednym miejscu niż w innym.
Tak więc przy zmieniających się potrzebach przedszkola, np. ze względu na liczbę dzieci, specjalne wymagania edukacyjne czy związkowe, mogą zachodzić zmiany w zespole pedagogicznym w celu lepszego dopasowania do nowych warunków.
Bez względu na przyczynę, jedno jest pewne. Placówka nie może pozostać bez odpowiedniej liczby nauczycieli, a dzieci – bez opieki. W tym artykule podpowiemy Ci, czy tymczasowo możesz delegować nauczyciela przedszkola do innej placówki tego typu, podlegającej pod ten sam organ prowadzący.
Nauczyciel, pracodawca a stosunek pracy
W tym przypadku zasada jest prosta i w zasadzie oczywista. Nauczyciel pracuje dla pracodawcy, który go zatrudnia. Nauczyciel, podpisując umowę z pracodawcą, zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju pracy właśnie na rzecz danego pracodawcy, pod jego kierunkiem i w czasie wyznaczonym przez niego.
Pracodawca z kolei zatrudnia pracownika i zobowiązuje się do wypłacania mu wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Dlatego też podstawową cechą stosunku pracy jest praca wykonywana na rzecz określonego pracodawcy.
Oddelegowanie nauczyciela a wola dyrekcji
Pamiętaj, że dyrektor nie ma tak naprawdę podstaw prawnych do tego, aby samodzielnie delegować nauczyciela do pracy w innym przedszkolu. Oczywiście takie polecenie dany nauczyciel może otrzymać i może ono dotyczyć wykonania zadania służbowego poza stałym miejscem zamieszkania.
Traktuje o tym art. 77 § 1 Kodeksu Pracy. Warunek jednak jest jeden. Musi to być zadanie służbowe, które związane jest z pracą na rzecz obecnego pracodawcy.
Oddelegowanie nauczyciela do innego Przedszkola – zasady
Tymczasowe przeniesienie pracownika tej jednostki do wykonywania innej pracy niż określona w umowie o pracę może zarządzić wójt, burmistrz, prezydent miasta, ale również prezydent miasta na prawach powiatu, starosta oraz marszałek województwa.
Najczęściej odbywa się to na zasadzie wystosowania odpowiedniego pisma do dyrekcji szkoły. Wyznaczona praca musi być zgodna z kwalifikacjami nauczyciela, w tej samej lub innej miejscowości, na czas określony do maksymalnie 3 miesięcy.
Delegacja nauczyciela do innego Przedszkola – kwestia wynagrodzenia
Nauczyciel zostaje oddelegowany do pracy w innym Przedszkolu. W tym czasie przysługuje mu wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy. Nie może być jednak niższe niż do dotychczasowe.
Należy pamiętać, że przeniesienie pracownika do innej jednostki tak naprawdę ma na celu zapewnienie sprawnej realizacji zadań jednostki, do której został przeniesiony. W żaden sposób nie może się odbywać to ze szkodą dla niego.
Ponadto oddelegowanie nauczyciela nie sprawia, że zostaje rozwiązany stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. Dlatego wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy nie jest konieczne. Co więcej, takiego przeniesienia nie można dokonać bez zgody pracownika. W tej kwestii są jednak pewne wyjątki.
Kiedy na oddelegowanie do innego przedszkola zgodę musi wyrazić nauczyciel?
Wspominana sytuacji dotyczy zmiany miejsca pracy nauczyciela przedszkola i konieczności wyrażenia przez niego zgody. Dotyczy to jednak określonych sytuacji, np. kobiet w ciąży, pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia lub osoby będącej jedynym opiekunem dziecka w wieku do lat piętnastu.
Kwestie te regulowane są przez prawo i wynikają z art. 3a ustawy z 2 marca 2020 r.
Warto pamiętać, że każda zmiana miejsca pracy nauczyciela powinna być dokładnie przemyślana i zrealizowana w sposób jak najmniej zakłócający normalny przebieg zajęć edukacyjnych. Ponadto wszelkie decyzje związane z personelem powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa pracy i Kartą Nauczyciela oraz wcześniej skonsultowane z dyrekcją placówki.
Inne podobne wzory pism:
- Oddelegowanie nauczyciela na egzamin zawodowy wzór
- Oddelegowanie nauczyciela do pracy w Kuratorium wzór
- Oddelegowanie nauczyciela do komisji egzaminacyjnej w innej szkole wzór
- Prośba o oddelegowanie nauczyciela na wycieczkę organizowaną przez inną placówkę
- Wniosek o oddelegowanie nauczyciela wzór
- Czy 2,5 latka można zapisać do przedszkola? - 2024-03-09
- Czy przyjęcie 2-latka do przedszkola jest możliwe? - 2024-03-08
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.