fbpx

Sprawozdanie z innowacji pedagogicznej – Sensoplastyka – wzór

17,00 

Sprawozdanie z innowacji pedagogicznej to podsumowanie podjętych działań innowacyjnych, zawierające wnioski, na podstawie których można ocenić, czy innowację warto wdrożyć ponownie. Dokument sporządza się obowiązkowo po każdej innowacji, w tym również po innowacji związanej z sensoplastyką. Jak napisać takie sprawozdanie?

Chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy przykładowe sprawozdanie z innowacji pedagogicznej (Sensoplastyka). Przykład pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Opis

Jakie elementy powinno zawierać sprawozdanie z innowacji pedagogicznej?

Przykładowe sprawozdanie z innowacji pedagogicznej – sensoplastyka powinno zawierać co najmniej:

  • dane autora innowacji,
  • określenie rodzaju innowacji,
  • miejsce wdrożenia innowacji,
  • termin realizacji innowacji,
  • zakres innowacji,
  • główne założenia i cele innowacji,
  • opis przebiegu innowacji – stosowanych metod i form pracy, realizowanych programów, wykorzystanych materiałów dydaktycznych,
  • wnioski z innowacji, na przykład na podstawie ankiet prowadzonych wśród uczestników.

Opracowany w taki sposób dokument pozwala ocenić, czy innowacja była wartościowa dla uczniów i przyniosła im realne korzyści. Na tej podstawie można określić następnie, czy innowację warto powtórzyć lub włączyć na stałe do programu nauczania. 

Na czym polega sensoplastyka i jakie są jej cele?

Sensoplastyka to rodzaj zajęć plastycznych, które polegają na wykorzystaniu różnego rodzaju faktur, kolorów, konsystencji czy smaków do zabawy i tworzenia. Takie zajęcia angażują wszystkie zmysły jednocześnie i pozwalają dzieciom rozwijać wyobraźnię oraz swoją ekspresję. Główne cele sensoplastyki, jakie należy uwzględnić w sprawozdaniu z innowacji pedagogicznej, to:

  • wszechstronny rozwój dzieci, 
  • terapeutyczne oddziaływanie na zmysły,
  • pobudzanie dzieci do działania,
  • odkrywanie i rozwijanie umiejętności kreatywnego poznawania rzeczywistości.

Efektami takiej innowacji mogą być zaś między innymi:

  • zadowolenie dzieci z własnych dokonań,
  • spontaniczne podejmowanie nowych działań,
  • realizacja własnych pomysłów,
  • relaksacja fizyczna i psychiczna,
  • lepiej skoordynowane używanie obu rąk,
  • kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innymi ludźmi.

Na czym polega sensoplastyka?

Sprawozdanie z innowacji pedagogicznej – sensoplastyka powinno opisywać, jak przebiegało wdrożenie innowacji, czyli jakie czynności wykonywali uczniowie. W ramach sensoplastyki dzieci mogą natomiast bawić się – bez szczególnie rygorystycznych reguł – masami bezkształtnymi, tworzywami sypkimi czy farbami o różnych kolorach, fakturach i zapachach. Zabawa często odbywa się na świeżym powietrzu w warunkach, w których dzieci nie muszą przejmować się bałaganem.

Zajęcia polegają na podejmowaniu twórczych eksperymentów, nieskrępowanych ryzykiem wybrudzenia się. Z kolei stosowane materiały mają oddziaływać na wszystkie zmysły swoimi kształtami, fakturami, kolorami, zapachami czy nawet smakami. Do podsumowania takich zajęć można wykorzystać wzór sprawozdania z innowacji pedagogicznej – sensoplastyka. Wnioski do oceny (ewaluacji) innowacji nauczyciel pozyskuje z własnych obserwacji oraz z wyników ankiet przeprowadzonych wśród uczniów. 

Marta Howaniec

SkutecznyNauczyciel.pl powstał w 2018 roku i był to na początku jedynie blog edukacyjny i fanpage na Facebooku, jednak z czasem zaczęły do nas trafiać zapytania i prośby dotyczące sporządzania gotowych pism, wniosków, opinii i innych przeróżnych dokumentów edukacyjnych.

Stąd w 2020 roku postanowiliśmy uruchomić sklep internetowy, w którym znajdziesz gotowe produkty cyfrowe w postaci wzorów pism, z których codziennie korzystają Dyrektorzy szkół i przedszkoli, pedagodzy, rodzice, a nawet uczniowie i studenci.

Oto największe wydarzenia w naszej firmie:

historia-firmy-skuteczny-nauczyciel

2018 – powstanie bloga SkutecznyNauczyciel.pl

strzałka

2020 – rozbudowa portalu o sklep internetowy.

strzałka

2024 (styczeń) – do twórców strony dołączają:

Katarzyna Szafraniec

Asia Duplaga

i Angelika Romanowska

strzałka

2024 (maj) – rozbudowaliśmy nasz sklep internetowy o dział Gazetki szkolne, materiały do tego działu tworzy z ogromnym zaangażowaniem Marta Howaniec, która właśnie dołączyła do naszej ekipy!

2024 (wrzesień) - postanowiliśmy uruchomić kolejny dział Dekoracje szkolne do druku, do którego grafiki tworzyć będzie Emilia Błasiak, która jest nowym członkiem naszej ekipy!

Jeśli chcesz otrzymać FV za zakup, po zakupie produktu poinformuj nas o tym mailowo.

Po zapłacie otrzymasz e-mail z linkiem do pobrania zamówionego pliku.

Sprawdź folder SPAM i/lub odczekaj co najmniej 10 minut po dokonaniu zakupu, link do pobrania dokumentu przyjdzie w osobnym e-mailu. Link do pobrania dostępny będzie także zaraz po dokonaniu płatności BLIKIEM.

Dołącz do nas i obserwuj na:


...gdzie publikujemy najnowsze nasze materiały!