fbpx

Plan pracy – rewalidacja – Klasa 2

17,00 

Plan pracy rewalidacyjnej dotyczy uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zajęcia rewalidacyjne polegają natomiast na oddziaływaniu – wychowawczym, terapeutycznym i edukacyjnym – które ma pozwolić dziecku wykorzystać swój potencjał rozwojowy. Jak może wyglądać plan pracy rewalidacyjnej w klasie 2?

Chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy przykładowy plan pracy – rewalidacja – Klasa 2. Przykład pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Opis

Na czym polega rewalidacja?

Rewalidacja opiera się na trzech filarach. Jest to:

  • korekta niesprawnie funkcjonujących narządów,
  • kompensacja, czyli zastępowanie funkcji uszkodzonych,
  • usprawnianie, czyli praca nad mocnymi stronami.

Zajęcia rewalidacyjne mają pomagać dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności w uzyskaniu większej samodzielności, w nauce pisania, czytania czy komunikacji. Obejmują one oddziaływanie edukacyjne, wychowawcze i terapeutyczne. Ich zadaniem jest między innymi pomóc dziecku przystosować się do funkcjonowania w środowisku społecznym.

Jak stworzyć plan pracy rewalidacyjnej dla klasy 2?

Zasadniczo, plan pracy rewalidacyjnej jest programem indywidualnym, dlatego opracowuje się go dla każdego ucznia osobno. Do przygotowania takiego dokumentu można użyć jednak uniwersalnego wzoru planu pracy – rewalidacja – klasa 2, dostosowując go przede wszystkim do potrzeb danego ucznia, ale również do jego możliwości psychofizycznych. Podstawą opracowania programu rewalidacji jest między innymi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, IPET oraz WOPFU dziecka.

Osoba odpowiedzialna za stworzenie takiego planu powinna wziąć pod uwagę również własne obserwacje, informacje pozyskane od rodziców ucznia oraz informacje pozyskane od innych nauczycieli i specjalistów, którzy prowadzą z nim zajęcia. Należy wiedzieć, że dokument składa się z kilku niezbędnych elementów formalnych. Są to:

  • cele ogólne i cele szczegółowe rewalidacji,
  • plan pracy rewalidacyjnej z podziałem na różne sfery rozwoju, w tym pamięć, koncentrację, motorykę dużą i małą, spostrzeganie, percepcję wzrokową i słuchową, mowę, komunikację, umiejętności szkolne, sferę emocjonalno-społeczną,
  • opis działań wspierających rodzinę ucznia. 

Przykładowy plan pracy rewalidacyjnej dla klasy 2

Przykładowy plan pracy rewalidacja dla klasy 2 powinien uwzględniać między innymi dane osobowe dziecka, diagnozę, określenie wymiaru zajęć, a także ich dokładny opis, czyli propozycje metod pracy (ćwiczeń), które mają pomóc uczniowi rozwinąć konkretne kompetencje. W przypadku ucznia klasy 2 celem zajęć rewalidacyjnych może być:

  • rozwijanie czynności poznawczych,
  • zwiększenie świadomości własnego ciała,
  • rozwijanie sprawności ruchowej,
  • wydłużanie czasu koncentracji uwagi i inne – zależnie od trudności, z jakimi mierzy się dziecko.

Jeśli zaś chodzi o przykładowe ćwiczenia, jakie zazwyczaj realizuje uczeń klasy drugiej w ramach rewalidacji, to można wymienić wśród nich:

  • wyszukiwanie i podawanie przedmiotów według polecenia,
  • układanie przedmiotów według wzoru,
  • segregowanie figur geometrycznych na podstawie określonej cechy,
  • obrysowywanie figur palcem,
  • kreślenie figur w powietrzu,
  • wyszukiwanie odpowiedników figur w otoczeniu, itd.
Marta Howaniec

SkutecznyNauczyciel.pl powstał w 2018 roku i był to na początku jedynie blog edukacyjny i fanpage na Facebooku, jednak z czasem zaczęły do nas trafiać zapytania i prośby dotyczące sporządzania gotowych pism, wniosków, opinii i innych przeróżnych dokumentów edukacyjnych.

Stąd w 2020 roku postanowiliśmy uruchomić sklep internetowy, w którym znajdziesz gotowe produkty cyfrowe w postaci wzorów pism, z których codziennie korzystają Dyrektorzy szkół i przedszkoli, pedagodzy, rodzice, a nawet uczniowie i studenci.

Oto największe wydarzenia w naszej firmie:

historia-firmy-skuteczny-nauczyciel

2018 – powstanie bloga SkutecznyNauczyciel.pl

strzałka

2020 – rozbudowa portalu o sklep internetowy.

strzałka

2024 (styczeń) – do twórców strony dołączają:

Katarzyna Szafraniec

Asia Duplaga

i Angelika Romanowska

strzałka

2024 (maj) – rozbudowaliśmy nasz sklep internetowy o dział Gazetki szkolne, materiały do tego działu tworzy z ogromnym zaangażowaniem Marta Howaniec, która właśnie dołączyła do naszej ekipy!

2024 (wrzesień) - postanowiliśmy uruchomić kolejny dział Dekoracje szkolne do druku, do którego grafiki tworzyć będzie Emilia Błasiak, która jest nowym członkiem naszej ekipy!

Jeśli chcesz otrzymać FV za zakup, po zakupie produktu poinformuj nas o tym mailowo.

Po zapłacie otrzymasz e-mail z linkiem do pobrania zamówionego pliku.

Sprawdź folder SPAM i/lub odczekaj co najmniej 10 minut po dokonaniu zakupu, link do pobrania dokumentu przyjdzie w osobnym e-mailu. Link do pobrania dostępny będzie także zaraz po dokonaniu płatności BLIKIEM.

Dołącz do nas i obserwuj na:


...gdzie publikujemy najnowsze nasze materiały!