fbpx

Gotowość szkolna dziecka z orzeczeniem – przykład

17,00 

Obowiązek szkolny dotyczy dzieci, które ukończyły 7. rok życia. Diagnozę gotowości szkolnej, czyli gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej, przeprowadza się w roku, w którym dziecko kończy 6 lat. Dotyczy to również dzieci z orzeczeniem (z niepełnosprawnością).

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy przykładową gotowość szkolną dziecka z orzeczeniem, którą pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Opis

Czy dziecko z orzeczeniem podlega diagnozie gotowości szkolnej?

Ocena gotowości szkolnej dokonywana jest niezależnie od potencjału dziecka, czyli również w stosunku do uczniów z orzeczeniem. Cel jej przeprowadzenia stanowi bowiem ustalenie, czy dziecko powinno rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego. Można powiedzieć, że diagnoza jest szczególnie uzasadniona w stosunku do dzieci, które mogą natrafić na trudności w nauce z powodu swoich trudności rozwojowych. Nie ma znaczenia, jaki jest rodzaj czy stopień niepełnosprawności ucznia.

Co więcej, rodzice dziecka z orzeczeniem nie są zwolnieni z obowiązku złożenia wniosku o ewentualne odroczenie obowiązku szkolnego. Dziecko z niepełnosprawnością – w kontekście diagnozy gotowości szkolnej – oceniane jest zatem w taki sam sposób, jak pozostałe dzieci w grupie. 

Jak przeprowadzić diagnozę gotowości szkolnej dziecka z orzeczeniem?

Przykładowe pismo w sprawie gotowości szkolnej dziecka z orzeczeniem powinno zawierać przede wszystkim:

  • informację o fakcie korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  • informacje o korzystaniu z kształcenia specjalnego,
  • informację o nieosiągnięciu gotowości do podjęcia nauki szkolnej – jeśli taka jest diagnoza. 

Zasadniczo, gotowość szkolna dziecka to informacja o opanowaniu przez dziecko wymagań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Dotyczy to obszaru rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego. Dokument można przygotować w oparciu o wzór gotowości szkolnej dziecka z orzeczeniem. Pismo pomaga opracować podsumowanie diagnozy, czyli ocenę tego, czy uczeń będzie w stanie sprostać wymaganiom stawianym przed dziećmi w szkole podstawowej. 

Kiedy dziecko osiąga gotowość szkolną?

Diagnoza gotowości szkolnej składa się z:

  • oceny rozwoju poznawczego – uwagi, pamięci, myślenia, percepcji, orientacji w schemacie ciała,
  • oceny rozwoju społecznego i emocjonalnego – nawiązywania kontaktów, kontroli emocji, odpowiedniego reagowania, radzenia sobie z porażkami, motywacji do nauki.

Diagnoza gotowości szkolnej służy ustaleniu, czy dziecko będzie w stanie uczęszczać do pierwszej klasy szkoły podstawowej i pobierać naukę w sposób dla niej charakterystyczny. Wymaga to bowiem między innymi umiejętności długotrwałego skupienia uwagi, a także dobrego znoszenia rozłąki z rodzicami. Aby dziecko poradziło sobie w klasie pierwszej, musi posiadać także podstawową wiedzę i umiejętności. Uczeń powinien:

  • prawidłowo trzymać przybory piśmiennicze,
  • znać litery i cyfry,
  • potrafić liczyć co najmniej do 10,
  • umieć rozróżniać figury geometryczne,
  • umieć liczyć w pamięci do 10,
  • odtwarzać krótkie teksty z pamięci,
  • skupiać uwagę na zadaniach,
  • respektować normy i zasady,
  • być samodzielnym w zakresie spożywania posiłków, ubierania się, itd. 
Marta Howaniec

SkutecznyNauczyciel.pl powstał w 2018 roku i był to na początku jedynie blog edukacyjny i fanpage na Facebooku, jednak z czasem zaczęły do nas trafiać zapytania i prośby dotyczące sporządzania gotowych pism, wniosków, opinii i innych przeróżnych dokumentów edukacyjnych.

Stąd w 2020 roku postanowiliśmy uruchomić sklep internetowy, w którym znajdziesz gotowe produkty cyfrowe w postaci wzorów pism, z których codziennie korzystają Dyrektorzy szkół i przedszkoli, pedagodzy, rodzice, a nawet uczniowie i studenci.

Oto największe wydarzenia w naszej firmie:

historia-firmy-skuteczny-nauczyciel

2018 – powstanie bloga SkutecznyNauczyciel.pl

strzałka

2020 – rozbudowa portalu o sklep internetowy.

strzałka

2024 (styczeń) – do twórców strony dołączają:

Katarzyna Szafraniec

Asia Duplaga

i Angelika Romanowska

strzałka

2024 (maj) – rozbudowaliśmy nasz sklep internetowy o dział Gazetki szkolne, materiały do tego działu tworzy z ogromnym zaangażowaniem Marta Howaniec, która właśnie dołączyła do naszej ekipy!

2024 (wrzesień) - postanowiliśmy uruchomić kolejny dział Dekoracje szkolne do druku, do którego grafiki tworzyć będzie Emilia Błasiak, która jest nowym członkiem naszej ekipy!

Jeśli chcesz otrzymać FV za zakup, po zakupie produktu poinformuj nas o tym mailowo.

Po zapłacie otrzymasz e-mail z linkiem do pobrania zamówionego pliku.

Sprawdź folder SPAM i/lub odczekaj co najmniej 10 minut po dokonaniu zakupu, link do pobrania dokumentu przyjdzie w osobnym e-mailu. Link do pobrania dostępny będzie także zaraz po dokonaniu płatności BLIKIEM.

Dołącz do nas i obserwuj na:


...gdzie publikujemy najnowsze nasze materiały!